
Pelit viestinnän tai opetuksen välineenä – esittelyssä 5 erilaista toteutusta
Pelit viestinnän tai opetuksen välineenä - esittelyssä 5 erilaista toteutusta Pelit ja pelaaminen ovat meille J&Co:lla intohimo sekä inspiraation lähde.
3D-visualisointi tarkoittaa tietokoneella luotuja kuvia (ammattitermeillä CGI ja VFX), jotka muistuttavat todellisuutta niin läheisesti, että katsojan on vaikeaa erottaa niitä todellisesta valokuvasta tai videosta. Kuvat syntyvät tietokoneen simuloidessa valon heijastumista eri materiaaleista lopulta saavuttaen virtuaalisen kameran linssin.
Jotta realistisen näköisiä 3D kuvia voidaan luoda, on kaikki kuvassa näkyvät kohteet määriteltävä geometrisesti tietokoneen ymmärtämään muotoon. Tätä kutsutaan mallintamiseksi. Kohteiden määrästä ja niiden muotojen ja yksityiskohtien määrästä riippuen vaihe voi olla työläs, mutta lopputuloksena syntyvän mallin avulla voidaan luoda rajaton määrä eri kuvakulmia tai variaatioita. Tekniikan avulla onkin helppo kokeilla esimerkiksi miltä tuotteet näyttävät eri materiaali- ja värivaihtoehdoilla. Tuotteen ei myöskään tarvitse olla vielä olemassa kun siitä voidaan tehdä jo täysin luonnollisen näköisiä kuvia.
Arkkitehdeille ja teollisen muotoilun ammattilaisille 3D-visualisointi on ollut tärkeä osa suunnitteluprosessia jo pitkään. Suurelle yleisölle 3D-grafiikka on tullut tutuiksi elokuvien ja pelien kautta. Elokuvien ja TV-sarjojen tehosteet ovat jo niin todellisen näköisiä, että on vaikea enää erottaa mikä osa kuvista on täysin tietokoneella luotua.
Onko sinulla tuotteistasi jo 3D-malli vai haluaisitko luoda sellaisen?
Ota yhteyttä niin suunnitellaan yhdessä miten voisit hyödyntää
korkeatasoista 3D-osaamistamme.
J&Co Digital on täyden palvelun suunnittelu- ja digitoimisto. Olemme erikoistuneet korkeatasoisiin WordPress-sivustojen toteutuksiin – projektiin voivat sisältyä mm. vaativat integraatiot, laskurit, konfiguraattorit, verkkokaupat ja oppimisympäristöt. Tarjoamme myös palveluitamme sovellusylläpitoon, jatkokehitykseen web-hostauksen, sekä hakukoneoptimointiin ja erilaisiin viestintä- ja markkinointitarpeisiin. Teemme myös VR- ja AR -toteutuksia sekä 3D-suunnittelua.
Pelit viestinnän tai opetuksen välineenä - esittelyssä 5 erilaista toteutusta Pelit ja pelaaminen ovat meille J&Co:lla intohimo sekä inspiraation lähde.
Tutkimusten mukaan liikkuvat mediat kiinnittävät huomiomme 400 prosenttia paremmin kuin staattinen grafiikka ja teksti.
Olemme teknologiapainotteinen suunnittelutoimisto, joten olemme parhaimmillamme, kun saamme ratkaista ongelmia luovasti. Poimin tähän 5 suosikkiani tämän syksyn toteutuksistamme.