
AI skapar foton på nolltid
AI eller artificiell intelligens är på stark frammarsch särskilt inom den kreativa branschen. Vår UI/UX Designer Janica Söderlund använder AI som verktyg för att skapa bilder.
Lagen om tillhandahållande av digitala tjänster listar 49 olika tekniska, grafiska och innehållsmässiga krav baserade på tillgänglighetsprinciper (WCAG 2.1.), vilka webbtjänsten bör uppfylla.
Lagen om tillhandahållande av digitala tjänster trädde i kraft 2019 för offentliga tjänsteleverantörer och utvidgades 2021 till den privata sektorn.
Webbtillgänglighet avser grafiska, tekniska och innehållsmässiga lösningar, som möjliggör användning av webbtjänster trots begränsningar.
Exempel:
Lataa tästä kattava esitys (PDF) verkkosivujen saavutettavuudesta >>
AI eller artificiell intelligens är på stark frammarsch särskilt inom den kreativa branschen. Vår UI/UX Designer Janica Söderlund använder AI som verktyg för att skapa bilder.
Som webbplatsens ägare måste du göra ett val – vill du i fortsättningen tryggt göra personifierad marknadsföring över webben, behöver du sätta dig in i GDPR, DPF och kakor.
I över tio år har vi implementerat ett brett utbud av spellösningar för våra kunder. Ivrigt utvecklar vi dem vidare. I den här bloggen presenterar vi några olika typer av alternativ som vi kan utforma och genomföra.